Skip to main content
Image alt text.

VAVREČKA SA STALA CENTROM ARMWRESTLINGUKASprof-security Bul team Orava

Vo Vavrečke sa stretli najsilnejšie ruky juniorov, aby zabojovali o titul Majstra Slovenska a nomináciu na blížiace sa Majstrovstvá Európy. Zároveň to bola premiéra v novom sídle Slovenskej Asociácie pretláčania rukou.

Sobota 22. apríla patrila 23. Juniorským Majstrovstvám Slovenska do 18 a po prvý krát aj do 21 rokov. V Cross Gyme 365 sa za stoly postavilo vyše päťdesiat pretekárov z celej krajiny, aby zabojovali nie len o titul Majstra Slovenska, ale aj nomináciu na blížiace sa Majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v susednom Poľsku. Organizačnú záštitu nad podujatím prebral generálny manažér SAPR Peter Kasan. „Pripravenosť niektorých pretekárov bola veľmi vysoká čo ma teší, určite by poniektorí zamiešali karty aj medzi seniormi. Z môjho pohľadu nám vyrastá silná generácia armwrestlerov“, vyjadril svoju spokojnosť. Z domácich pretekárov sa najlepšie darilo Barbore Bajčiovej, ktorá získala prvé miesto na pravačku i ľavačku v kategórií do 18 rokov nad 60kg. V kategórií do 21 rokov ukázal svoju silu Ján Gábor, ktorý si vybojoval prvé miesto na obe ruky v hmotnostnej kategórií do 70kg.

Napriek tomu, že pretláčanie rukou nepatrí medzi populárne športy, stále sa nájde dostatok mladých silákov, ktorý sa rozhodnú vydať cestou armwrestlera. „Nadšencov je dosť, ale budeme usilovne pracovať na tom, aby ich z roka na rok pribúdalo. Je to naša budúcnosť a odtiaľ treba začať pracovať“, povedal Peter Kasan, ktorý sa sám tomuto športu dlhodobo venoval a dosiahol veľké úspechy. Na Majstrovstvá Európy v Katoviciach sa nominovali aj dva oravské kluby, KASprof Security bul team Orava a ASK Orava, región bude mať dokonca po prvý krát zastúpenie aj v kategórií telesne postihnutých. Seniorská kategória však zostala bez zástupcu. Celkovo na Majstrovstvá Európy vycestuje 22 juniorov, čo historicky najväčšia výprava.

Novinkou v sobotu nebolo len zaradenie novej kategórie do 21 rokov, ktorá je bežná na Majstrovstvách Európy, či sveta, ale aj zmena sídla SAPR, ktoré sa presunulo práve do obce Vavrečka. Zmenu sídla schválila po návrhu výkonného výboru konferencia SAPR na MSR Seniorov. „Nový výkonný výbor bol nútený vzhľadom na situáciu v našom športe prijať veľa opatrení, aby sa znížili náklady na fungovanie asociácie. Presunutím sídla asociácia ušetrí ročne 2500 €, čo je pomerne veľká suma.“ dodal na záver Peter Kasan.