Skip to main content
Image alt text.

ORAVSKÍ ARMWRESTLERI P. KASAN A Ľ. JAGNEŠÁK MIERIA DO SLOVENSKEJ ASOCIÁCIE PRETLÁČANIA RUKOUKASprof-security Bul team Orava

V sobotu 25. júna sa v Hermanovciach nad Topľou konali 24. Majstrovstvá Slovenska v pretláčaní rukou, na ktoré zavítali aj úspešní oravskí armwrestleri Peter Kasan a Ľubomír Jagnešák. Tentokrát však neprišli bojovať o medaily.

 

Po nedávnej rezignácií členov výkonného výboru a prezidenta Slovenskej Asociácie pretláčania rukou bolo potrebné dosadiť na voľné pozície nových členov. Pred samotným šampionátom si delegáti klubov volili členov do VV, v ktorých sa presadili Ján Germánus, Jozef Rozbora, Gabriel Harčarik a medzi nimi aj dvaja úspešní športovci a reprezentanti z Oravy, Peter Kasan a Ľubomír Jagnešák.

„Na súťaž som cestoval ako tréner môjho zverenca Dávida Truchlika, ktorý je delegátom klubu a zastupoval ho aj na mimoriadnej konferencii. Prvým bodom zasadnutia bolo opätovné prijatie mňa a Ľuba Jagnešáka do asociácie, čo prebehlo úspešne a na základe toho nás prizvali aj na konferenciu, kde to začalo naberať nový smer“, prezradil Peter Kasan. Nový výkonný výbor si následne volil svojho prezidenta. „Slovenská asociácia pretláčania rukou potrebuje zmenu a nové vedenie a tento názor som si zastával už dávno. Mal by to byť skúsený človek, ktorý si prešiel od základu svoju športovú kariéru, od juniorov, cez pekné výsledky seniorských reprezentácií“. Jedným takým je nepochybne Ján Germánus, ktorý získal najviac hlasov od členov výkonného výboru a stal sa tak novým prezidentom SAPR.

Na post viceprezidenta zasadol Ľubomír Jagnešák z Rabče. „Celú asociáciu je potrebné opäť postaviť na nohy. Ako nový tím máme svoje vízie a chceme aby sa každý venoval tej svojej činnosti, ktorej sa rozumie najlepšie. Keď spojíme sily, určite sa nám to podarí“, neskrýval nadšenie niekoľkonásobný majster sveta.

„Mojím cieľom je tento šport zatraktívniť pre verejnosť a získať do asociácie viac financií zo súkromného sektoru. Ďalšia výzva pre mňa ako viceprezidenta je dostať pretláčanie rukou na Svetové hry“.“ Nové vedenie sa chce viac zamerať na mládež, dostať tento šport na stredné školy, vychovať nových pretekárov a rozšíriť tak slovenskú základňu. Prezradili nám aj veľkú métu súťažného obdobia 2016-2018 - pripravovaný projekt „Poď s nami na Majstrovstvá sveta“, ktoré sa budú konať na Slovensku v roku 2018. „Chceme prilákať mladých ľudí, vytvoriť silnú členskú základňu a postaviť ich na štartovné pole“, dodal nový viceprezident SAPR Ľubomír Jagnešák.

Peter Kasan bol na zasadnutí novozvoleného výkonného výboru, ktoré sa konalo 7. júla na Donovaloch zvolený na pozíciu generálneho manažéra asociácie. „Konečne budem môcť začať pracovať v tomto športe bez toho, aby mi hádzal niekto polená pod nohy a konečne môžem odovzdať moje skúsenosti ďalším generáciám. Chcel by som sa zamerať na ľudí, ktorí začínajú, majú odhodlanie a chcú niečo dosiahnuť, ale nemajú na to vhodné podmienky, pretože vieme, že pretláčanie rukou nie je olympijský šport, ani šport, v ktorom by boli pretekári výrazne dotovaní od štátu. Sám som si tým prešiel, preto by som chcel týmto pretekárom pomôcť“, priblížil svoju plánovanú prácu čerstvý generálny manažér, ktorý vo svete pretláčania získal viacero titulov Majstra Slovenska, či bronzové medaily z Majstrovstiev sveta. Napriek tomu, že v súčastnosti sa chce venovať predovšetkým plneniu svojej práce v asociácií, nezavrhuje ani myšlienku vrátiť sa za stôl a vyštartovať na súťaži ako pretekár. „Vždy keď som na nejakom podujatí, dostanem chuť opäť si to vyskúšať. Vzhľadom na moje pracovné vyťaženie, by som však nemal dostatok času kvalitne sa pripraviť, ale určite ešte neplánujem svoju kariéru pretláčania rukou zavesiť na klinec“, dodal Peter Kasan, ktorý sa okrem svojej bezpečnostnej súkromnej firmy stíha venovať ďalším mnohým aktivitám.

„Mojím ďalším cieľom je posunúť Slovenskú ligu zo zastaralého systému organizácie na vyšší level, spojiť to s inými športovými akciami, aby sa pretláčanie rukou stalo atraktívnejšie aj pre divákov“. Prvé takéto spojenie bude mať svoju premiéru už 24. septembra v Športovej hale v Rabči, kde sa bude konať medzinárodná KASprof Security liga spoločne s prvým kolom SNLP.

Dosiahnuté výsledky a dlhoročná práca úspešných športovcov Oravy len potvrdzuje to, že sú to ľudia na pravom mieste. Prajeme im veľa síl a úspechov na nových postoch v Slovenskej asociácií pretláčania rukou a veríme, že naštartujú novú éru tohto silového športu.