Skip to main content
Image alt text.

OD JESENE S NOVÝM TRÉNEROM CROSSFITUKASprof-security Bul team Orava

Športu sa venuje celý život. Vyštudoval odbor telesnej výchovy a trénerstva, svoje skúseností odovzdáva ďalej žiakom gymnázia a bol prvým človekom na Hornej Orave, ktorý sa začal venovať Crossfitu a vychovávať nových úspešných športovcov. V rozhovore s novým trénerom Crossfitu Vladimírom Fotjíkom sa dozviete všetko nie len o ňom, ale i o samotnom Crossfite.

Ako dlho sa venujete Crossfitu? Prečo ste sa rozhodli práve pre tento druh cvičenia? Čím vás zaujal?

Crossfitu sa venujem 3,5 roka. Prečo crossfit? Pretože ponúka neskutočné množstvo možností trénovania, človek ktorý robí crossfit nebude nikdy dokonalý(vždy bude mať nejakú slabinu, na ktorej musí pracovať, či už vytrvalosť, sila, gymnastické zručnosti...a to je veľká výzva, dostať sa čo najďalej vo svojej dokonalosti a funkčnosti). Práve toto ma zaujalo na crossfite, tá rozmanitosť a vždy niečo nové.

 

Čo všetko ste dosiahli v tomto športe? Organizujete aj súťaže?

Čo sa mojich úspechov týka, ja sa venujem hlavne trénovaniu ľudí a ich príprave na súťaže + ľudom ktorí chcú byť fit a trénujú len pre seba, v minulosti som sa 2x zúčastnil najtvrdšej silovo-vytrvalostnej súťaže na SR OCEĽOVÝ MEDVEĎ v Detve, kde pri účasti 60 a viac pretekárov zo SR, ČR a PL som končil vždy niekde v prvej polovici štartovného poľa. (pri tejto súťaži je víťaz už ten kto príde do cieľa , na každom ročníku sa tretina pretekárov nedočká konca a odstupujú... a absolvoval som súťaž DUKLA CROSS RACE, kde som postúpil do semifinále medzi 15 najlepších. (Mimochodom súťaž žien vyhrala moja zverenkyňa)

Okrem trénovania, som sa minulý rok rozhodol, že skúsim tento šport dostať viac do povedomia ľudí tu na Orave a zorganizoval som súťaž UNBROKEN v Trstenej. Súťaž je pre všetky kategórie (muži, ženy, začiatočníci, mierne aj pokročilí), takže sa tu stretávajú atléti rôznych úrovní. Na preteky sa je možné prihlásiť bez predchádzajúcej kvalifikácie.(normálne sa na crossfit preteky robí online kvalifikácia, kde je zadaný nejaký WOD – tréning dňa, ten absolvuješ, nahráš sa pri ňom, video s časom odošleš organizátorovi a ten vyberie napr. 30 najlepších, ktorých pozve na súťaž.) Druhý ročník UNBROKEN už bol v medzinárodnom duchu, kedy sa ho zúčastnili aj pretekári z Čiech, takže sa súťaž dostáva do povedomia aj mimo SR. 3. ročník bude v roku 2017 niekedy začiatkom júla, takže ak bude mať niekto chuť porovnať sa, nech sa páči.

 

Mohli by ste nám priblížiť čo je to vlastne ten Crossfit?

CrossFit je silový a kondičný program vyvinutý na to, aby pomohol ľuďom získať širšiu všeobecnú kondíciu. Je vytvorený tak, aby ľudí pripravil na akúkoľvek fyzickú výzvu. Sústredí sa na neustále obmieňanie funkčných pohybov pri vysokej intenzite a pomocou nich prispieva k vytvoreniu celkovej fyzickej kondície. 

Všetky tréningy sa dajú upraviť podľa konkrétnej úrovne kondície, veku alebo skúseností. Trénovať môžete kdekoľvek – v garáži, doma, v parku, v škole – ale často sa trénuje v miestnej posilňovni partnerov programu CrossFit – tiež nazývanej „box“. Účastníci programu CrossFit každý deň absolvujú „tréning dňa“ (WOD – Workout of the Day) a svoje výsledky si zapisujú na internet alebo na tabuľu v telocvični. Tréning dňa poskytuje účastníkom programu CrossFit jedinečnú možnosť súťažiť, sledovať svoje pokroky, podeliť sa o skúsenosti a dosahovať vlastné ciele.

CrossFit je nielen silovým a kondičným programom, ale zároveň životným štýlom inšpirovaným dobrou kondíciou. Úzko spätá komunita CrossFit veľkým dielom prispieva k úspechu programu. Usilovná práca, delenie sa o skúsenosti s ostatnými, cesta k spoločnému cieľu a možnosť súťažiť sám so sebou, s časom alebo s ostatnými v skupine poskytuje motiváciu, ktorú možno nájsť v mnohých športoch, a je to jeden z dôvodov, prečo sa program CrossFit nazýva kondičným športom (The Sport of Fitness).   

Program CrossFit ľudí povzbudzuje, aby vždy, keď sú v posilňovni, pracovali na svojich slabých stránkach rovnako, ako na tých silných. Nadobúdanie nových schopností, dosahovanie osobných rekordov, prebúdzanie ducha súťaživosti a posilňovanie mužov a žien každého veku – to všetko je v telocvični CrossFit na každodennom poriadku.

Hlavné Motto pri vstupe do gymu ,, Leave your ego at the door,,.

V gyme sme si všetci rovní, navzájom sa povzbudzujeme a nikto sa nad nikoho nepovyšuje.

 

Pre koho je CrossFit  vhodný? Musí mať už človek niečo natrénované, keď chce začať s CrossFitom? Alebo kedy treba s ním začať?

Crossfit je vhodný pre každého, človek ktorý chce začať nemusí byť trénovaný, ideálne je samozrejme začať s niekým, kto sa tomu rozumie. Začať môžete v ktoromkoľvek veku, samozrejme s prihliadnutím na určité osobitosti veku, ja osobne mám zverenca, ktorý má 53 rokov a má kondičku porovnateľnú ak nie lepšiu ako o polovicu mladší cvičenci.

 

Od septembra budete trénovať Cross fit aj v Cross Gyme 365, ako budú prebiehať tréningy? Čoo všetko čaká účastníkov?

Tréningy budú 2x do týždňa (pondelok a štvrtok o 17:00h) pod mojim vedením, kde sa postupne zoznámime s crossfitom a jeho jednotlivými zložkami. Pre každého záujemcu o crossfit odporúčam zúčastniť sa prípravného kurzu ,, ON RAMP,, (ktorý začína práve teraz v septembri), kde na 8 hodinách preberieme základy a techniku najčastejšie využívaných cvikov pri crossfite. Tento kurz býva podmienkou, aby sa ľudia mohli zúčastňovať skupinových tréningov, kapacita kurzu bude obmedzená, takže kto sa skôr prihlási, ten má väčšiu šancu. Tréningy budú trvať max. hodinu, jednotlivé WODs (tréning dňa) budú od 5 do 30min. Začneme samozrejme kratšími intervalmi.

 

Je Cross fit vhodný rovnako pre ženy ako aj pre mužov? Čo deti?

Crossfit je vhodný pre každého, samozrejme pri prihliadnutí na vek, pohlavie a jednotlivé senzitívne obdobia pri deťoch.

Určite nie je možné trénovať v jednej tréningovej jednotke dospelých a deti.

 

Prečo by ste odporúčali práve tento druh cvičenia?

Lebo je to neustála zmena, každý tréning je iný, lebo crossfit je komunita rovnako ,,šialených,, ľudí, ktorý okrem toho že budú dobre vyzerať, budú funkčnejší vo všetkých smeroch, je tu možnosť stále sa zlepšovať a zdolávať výzvy a v neposlednom rade je to vykonať čo najviac práce za čo najkratšiu dobu, a to v tejto uponáhľanej dobe padne dobre každému.

 

Na čo sa môžu tešiť záujemcovia na vašich hodinách?

KRV, POT a BOLESŤ :-) , možno aj to, ale v prvom rade stretnutie s ľuďmi, vzájomná podpora pri tréningu, možnosť stať sa lepšou verziou samého seba a plno nových vecí + kopec endorfínu...

 

PRVÝ TRÉNING S VLADIMÍROM FOJTÍKOM ZAČÍNA OD PONDELKA 5. SEPTEMBRA!