Skip to main content
Image alt text.

Bajčiová mieri na Majstrovstvá sveta!KASprof-security Bul team Orava

Mladé dievča zo Žaškova sa už takmer rok venuje netradičnému športu – armwrestlingu. Za tak krátky čas si na konto pripísala titul Majsterky Európy. V súčasnosti sa pripravuje na blížiace sa Majstrovstvá sveta 

Pretláčanie rukou nie je tipickým športom pre ženy :) Čo ťa priviedlo práve k armwrestlingu?

K pretláčaniu na priviedol môj telocvikár na strednej škole prof. Daniel Skála, ktorý sa ma spýtal či sa nechcem zúčastniť súťaže aj ja som šla.

 

Veľa ľudí pokladá armwrestling skôr za mužský šport, čo na to hovoríš ty?

Tak isto ako futbal, hokej, basketbal... hrajú muži ale aj ženy, tak prečo by sa nemohli pretláčať aj ženy. Ja som za :)

 

Čo ťa na tomto športe najviac baví a motivuje?

Kým som súťažila za školu tak som to brala že o nič nejde ale ako som sa dostala do klubu alebo slovenskej „repre“ tal to beriem ináč. V „repre“ sme už fajn partia a rozumieme si, srandujeme, zabávame sa. Na pretláčaní je najväčšou zvláštnosťou to, že je tam súhra sily, rozumu, dynamiky, výbušnosti...

 

 

Kedy si zistila že si v tomto fakt dobrá?

Že som dobrá som zistila na treťom kole SNLP 28.1.2017, ktorá bola v Bratislave a porazila som tam majsterku a vicemajsterku sveta Michaelu Vakonič, ktorá je momentálne asi taká moja najväčšia konkurencia medzi juniorkami v „repre“. Ako som spomínala 9.4.2017 som mala prvú súťaž, ktorú som vyhrala. Potom sme mali na škole súťaž, ktorú som tiež vyhrala, potom som šla na Silnú ruku stredoškolákov. Stredoslovenskú časť som vyhrala a postúpila som do celoslovenského finále. Tam som prvý krát prehrala. Nakoniec som skončila až 5. Bola to pre mňa taká facka a uvedomila som si, že musím ešte na sebe zamakať. Ukázala som to na 3. kole SNLP, ktorú som vyhrala a potom som sa dostala do „repre“. 23.apríla som sa stala dvojnásobnou majsterkou Slovenska v kategórií U18 v 60+kg. Potom prišiel asi najväčší úspech v mojej kariére. Zlato a striebro z Majstrovstiev Európy z Katowíc. V polke júla som sa zúčastnila tretieho ročníka Dobrovodskej 21, čo bol aj svetový pohár juniorov. Obsadila som tam znova prvú a druhú priečku. Teraz sa pripravujem na blížiace sa MS v Budapešti.

 

Aké boli tvoje pocity z víťazstva na Majstrovstvách Európy?

Vôbec som nečakala že pocestujem na ME, keďže 4 dni pred odchodom som si vyvrtla členok a doktor mi odporúčal, aby som ostala doma. Keď som už tak tvrdo makala šla som a nečakala som taký úspech. Byť najúspešnejším členom výpravy bolo skvelé. Po vážení som načerpala nové sily a dala som do toho všetko. V utorok sme mali ľavú ruku, čo je moja slabšia ruka. Mala som ju dávnejšie zlomenú v zápästí tak som sa vždy trošku obávam. Z ničoho nič bolo striebro, aj keď musela som sa troška nadrieť. Prvý zápas som prehrala s Ruskou na fauly, čo ma nakoplo a potom prišli iba víťazstvá až do čisto slovenského finále s Michalou. Zaspala som štart a prehrala som. Pomyslela som si že keď mám na slabšiu ruku striebro tak potom na pravú musím byť lepšia. Doma, v dedine, v škole ... všetci mi držali palce. V stredu som ráno volala mamine, či prídu pozrieť ale zdvihol mi brat s tým že mama si zabudla doma telefón a išla do práce. Pol hodinu na to potom stáli za mnou. Boli to neskutočné pocity, plakala som. Mamina s bratom mi dodali silu a motivovali ma na to, aby som bola lepšia ako deň predtým. Vyhrala som všetky zápasy aj finálový s Ruskou a uvedomila som si to až po pár minútach čo som dosiahla. Ovládol ma adrenalín a neskutočné pocity. Človek to musí zažiť, aby vedel o čom rozprávam. Keď sa človek nevzdáva, dokáže všetko. 

 

Kto je tvojou najväčšou oporou?

Najväčšou podporou je mi rodina mamina, ocino, brat, potom samozrejme kamaráti a spolužiaci, tréner Peter Kasan bez ktorého by som nebola tam kde som, kolegovia z DHZ v Žaškove a všetci ostatný ktorý mi držia palce.

 

 

Ako prebieha v súčastnosti tvoja príprava na MS? Aké sú tvoje ambície?

S trénerom Petrom Kasanom pracujeme na mojich najväčších slabinách čo sú prsty, zápästie a hlavne štarty, ktoré v tomto športe väčšinou vyhrávajú zápasy. Od ME vidíme jasné pokroky vpred. Makám na sebe aj cez leto. Popri posilňovaní stíham brigádu aj hasičské tréningy. No sústreďujem sa teraz hlavne na svet. Bude to pre mňa veľká skúška a ja dám do toho všetko. Mali sme minulý týždeň aj sústredenie s najúspešnejším armwrestlerom Rustanom Babayevom z Ukrajiny. Poradil mi čo mám zlepšiť a veľmi mi pomohol. Mám ešte mesiac pred MS a dám do prípravy maximum.

Samozrejme že chcem domov priniesť medailu a hlavne tú najcennejšiu. Zlatú. Mam už sľúbené aj privítanie tak dám do toho všetko nech budeme mať čo osláviť.