Skip to main content
Image alt text.

Raňajky – pre deň plný energieKASprof-security Bul team Orava

Pravdepodobne nikto nepochybuje o vzájomnom vzťahu jedla a kvalitného športového výkonu. Inými slovami povedané: ten, kto kvalitne a pravidelne neje, nemá dostatok energie na podanie športového či iného fyzického výkonu. „No áno,“ poviete si, „lenže ja nie som vrcholový športovec, ani sa nevenujem žiadnej manuálnej práci.“ Ráno si dáte (možno) šálku kávy a letíte do zamestnania... Pritom si vôbec neuvedomujete, že práve v tomto momente sa rozhoduje o tom, či prežijete deň plný energie, alebo budete unavení a otrávení.

 

Váš organizmus práve ráno po dlhej noci potrebuje to správne jedlo, aby naštartoval do nového dňa. Nie je preto najlepším nápadom zredukovať raňajky len na šálku kávy. To, čo vás postaví na nohy a dodá energiu sú sacharidy. Na to, aby sa váš deň začal dobre, potrebujete totiž zvýšiť hladinu krvného cukru. Svoju rolu pochopiteľne hrá forma, v akej ho do seba dostanete. Nejde len o to, aby ste mali plný žalúdok, ale aj o to, aby ste vášmu organizmu ponúkli optimálne „palivo“. Presladená marmeláda vám napríklad dodá také veľké množstvo uhlohydrátov, že to v žiadnom prípade nemôžeme označiť za zdravé ani optimálne.

Ak sú vaše chuťové bunky ráno naladené na sladkosť, vyberte si müsli alebo ovsené vločky s ovocím či orechami. Zdá sa vám to málo sladké? Pridajte ešte kávovú lyžičku medu. Urobíte tak niečo nielen pre vašu chuť, ale aj zdravie. Ak vám však ide aj o nejaké tie kalórie, potom nahraďte med umelým sladidlom.

Ďalším dôležitým prvkom pre výkonnosť sú bielkoviny. Dostatočný prívod vám ráno zabezpečí jogurt, šálka mlieka alebo praženica z troch bielkov.

Súčasťou pestrej výživy je aj tuk. Nemáme na mysli slaninu alebo tučné salámy, na raňajky bohato postačí kúsok masla alebo tuk obsiahnutý v iných mliečnych výrobkoch.

 

Príklad zdravých raňajok pre aktívnych ľudí

V miske zmiešajte ovsené vločky (nechajte ich cez noc namočené vo vode alebo mlieku) alebo müsli, slnečnicové jadierka, vlašské orechy posekané na kúsky, 1 postrúhané jablko, 1 pokrájaný banán, lyžičku medu a zalejte podľa chuti mliekom, jogurtom alebo čerstvo vytlačenou ovocnou šťavou.

Mnohí ľudia sa však nedokážu ráno najesť. Skrátka, nejde im nič „dole krkom“. Nechuť k rannému jedlu možno neraz prekonať konzumovaním ovocia alebo zeleniny. Ich kúsky sú totiž šťavnaté. Vyskúšajte tento chutný a nenáročný recept.

 

Šalátové raňajky

300 g brokolice rozobranej na ružičky a uvarenej v slanej vode pokvapkajte olivovým olejom pridajte 4 plátky morčacej šunky (alebo inej kvalitnej šunky podľa chuti).

Súčasťou každých raňajok by malo byť dostatočné množstvo tekutín. Najlepšie ovocných štiav, minerálky alebo čaju. No a tu sa nájde priestor aj pre vašu obľúbenú kávu.